ووشو ( ساندا ) چیست ؟

ساندا را سانشو نیز می نامند. و در قدیم به آن مبارزه فاز، مبارزه با دست و هنرهای رزمی می گفتند. به زبان ساده، دو نفر رو در رو با دست خالی مبارزه می کنند. ساندا شکل اصلی هنرهای رزمی چینی است که چهار تکنیک اصلی ضربه پا  ضربه زدن با مشت ، تکنیک های کشتی  و نگه داشتن به عنوان ابزار اصلی تهاجمی است. علاوه بر این، مهارت های دفاعی، بازی با پا و سایر مهارت ها نیز وجود دارد. ساندا نیز یکی از ورزش های مدرن است که طرفین با استفاده از تاکتیک های تهاجمی و تدافعی مانندضربه پا ، ضربه مشت و کشتی  به مبارزه و رویارویی با یکدیگر طبق قوانین با دست خالی می پردازند. این شکل عرصه هنرهای رزمی سنتی چینی است و همچنین توسط انجمن ووشو چین به منظور سازگاری هنرهای رزمی با ورزش های مدرن سازماندهی شده است.

تاریخچه شکل گیری ساندا 

پخش ویرایشگر تاریخ و توسعه
ساندا جوهره هنرهای رزمی چینی و ورزشی با سبک منحصر به فرد ملی است که سال هاست در بین مردم رواج یافته و توسعه یافته و عمیقا مورد علاقه مردم است. پیدایش و توسعه ساندا با تاریخ طولانی ملت چین هماهنگ است. این کار از تلاش تولید و مبارزه برای بقای اجداد سرچشمه گرفته است، اما در خدمت آن نیز بوده و به گنجینه ای در میراث فرهنگی باشکوه ملت چین تبدیل شده است. انسان ها برای مبارزه از پایین به بالا و شکار غذا در جامعه بدوی از دیرباز با جانوران مبارزه کرده اند و روش های مختلفی را برای مبارزه با حیوانات یاد گرفته اند. مانند: مشت زدن، لگد زدن، در آغوش گرفتن و پرتاب کردن و سایر مهارت های ساده ساندا و برخی از مهارت های شکار جانوران وحشی مانند: عجله گربه، جاخالی دادن سگ، پرش ببر، تلنگر عقاب و غیره را یاد گرفت.
ساندا امروز یک مسابقه ورزشی مدرن است که در آن دو نفر از روش های ضربه زدن با پا ، ضربه زدن با مشت ، کشتی  و دفاع در هنرهای رزمی برای انجام رویارویی غیرمسلح طبق قوانین خاصی استفاده می کنند.این یکی از بخش های مهم هنرهای رزمی چینی است. دو شکل از هنرهای رزمی چینی وجود دارد، یکی به شکل تمرینات معمولی، دیگری شکل مبارزه و رویارویی است. ساندا شکلی از رویارویی جنگی است.
در سال 1979، سانشو به یک رویداد رقابتی در کشور چین تبدیل شد. روی سکویی  به ارتفاع 80 سانتی متر و 8 متر مربع مسابقه انجام میشود. در مسابقات سانشو، تکنیک های آموزشگاه های مختلف هنرهای رزمی مانند ضربه زدن با پا ، ضربه زدن با مشت ، کشتی و  پرتاب از روی سکو به بیرون سکو  مجاز است، چنگ زدن مجاز نیست و به قسمت های حیاتی مانند گلو و بیضه  اجازه حمله داده نمی شود، ورزشکاران وزن خود را تقسیم می کنند و از لباس های محافظ استفاده می کنند. با شرایط یکسان در شرایط مساوی به رقابت بپردازند. در مبارزه با دشمن، این مرزها از بین رفته است و ارتش و پلیس در مبارزه با دشمن تنها بر روی بخش های حیاتی حریف تمرکز خواهند کرد. حرکات استفاده شده نیز نسبتاً شرورانه و کشنده است.ظهور ساندا باعث داغ شدن هنرهای رزمی چینی (دایره های مبارزه) شده است.
در سال 1979، با ظهور مجدد تب هنرهای رزمی چین، کمیسیون ورزش چین برای اولین بار آموزش آزمایشی پروژه های رویارویی هنرهای رزمی را در کمیسیون ورزش استانی ژجیانگ، موسسه تربیت بدنی پکن و موسسه تربیت بدنی ووهان مطابق با ورزش های رقابتی انجام داد. مدل، و در ماه مه همان سال در نانینگ، گوانگشی اولین عملکرد گزارش در کنفرانس ملی مشاهده و تبادل ووشو برگزار شد. در همان سال چند بازی دیگر نیز انجام شد. در سال 1982 “قوانین مسابقات ساندا” تدوین شد و در سال 1989 ساندا به عنوان رویداد رسمی مسابقات به تصویب کمیسیون ورزش ملی رسید و سیستم مسابقات “قهرمانی تیمی” و “قهرمانی انفرادی” راه اندازی شد. اکنون ووشو ساندا تکنیک های سنتی را خلاصه و سازماندهی می کند، اشکال خاص آنها را کنار می گذارد و قوانین رایج را می یابد، یعنی روش های بوکس و روش های پا در مدارس مختلف بوکس چین مرتب می شود و اشکال حرکتی اولیه آنها خلاصه می شود. درجه انتزاع، ثابت شده است که تکنیک تهاجمی دارای دو شکل حرکت است: یکی روش خط مستقیم و دیگری روش قوس است. روش بوکس شامل مشت، لگد زدن، کپی کردن و شلاق زدن است؛ روش پا شامل لگد زدن، لگد زدن، جارو کشیدن، تاب دادن و قلاب زدن است. “بستن و پرتاب”. در عین حال، فناوری دفاعی نیز به «دفاع تماسی» و «دفاع غیر تماسی» تقسیم می شود. ساندا روش سنتی چینی “رینگ بازی” را در قالب مسابقه اتخاذ می کند و یک طرف که از رقابت خارج می شود بازنده است. در روش مسابقه، سیستم بهترین از سه دور اتخاذ می شود و اولین نفر برنده دو راند برنده است.

اولین مسابقه ساندا 

در سال 2000، اولین مسابقه ووشو ساندا پادشاه چین در شهر چانگشا، استان هونان برگزار شد. تلویزیون ماهواره ای هونان گزارش کاملی از این رویداد تهیه کرد. این نقطه عطفی در تاریخ توسعه ووشو ساندا چینی بود و ووشو ساندا چینی وارد دوره ای شد. رقابت حرفه ای بسیاری از استادان ساندا روی صحنه مسابقه دادند و پادشاه ساندا در آن سال لیو هایلونگ، “شاه فریبکار” از موسسه ورزشی ارتش آزادیبخش خلق بود. در 27 مارس 2001، مسابقه پادشاه ووشو ساندا چین در سالن ساندا انجمن ووشوی چین در مرکز ملی ورزشی المپیک شروع شد. بین شبکه های تلویزیونی داخلی و خارجی تصویب شد.پخش زنده. از 15 فوریه 2001، بیش از 180 رسانه در سراسر کشور، از جمله People’s Daily، China Youth Daily، China Sports News، تلویزیون پکن، تلویزیون کابلی پکن، و ایستگاه مرکزی پخش مردمی، تدارکات این رویداد را پیگیری و گزارش کرده اند. علاقه اجتماعی را برانگیخته است.مردم از همه اقشار به مسابقه پادشاه ساندا در سال 2001 توجه کردند.
مسابقات ساندا کینگ از طریق مسابقات یک ساله در سال 2000 به طور گسترده در محافل ورزش و هنرهای رزمی به ویژه تیم های حرفه ای ساندا شناخته شده است و اشتیاق اکثر مربیان و ورزشکاران برای شرکت در مسابقات ساندا کینگ بی سابقه بوده است. بالا در سال 2001، روند ثبت نام برای مسابقات ووشو ساندا کینگ چین در 10 فوریه بسته شد. تعداد تیم های ثبت نام از 25 تیم در سال 2000 به بیش از 40 تیم افزایش یافت و تعداد متقاضیان از 117 به بیش از 200 نفر افزایش یافت که بسیاری از آنها عبارت بودند از داخلی، قهرمان مسابقات بین المللی. با توجه به افزایش قابل توجه تعداد متقاضیان، رقابت یک سیستم حذف یک دور را اتخاذ می کند.
مسابقه پادشاهی ساندا در سال 2001 پکن را به عنوان منطقه اصلی مسابقات انتخاب کرد و این مسابقات در قالب مسابقات تناسخ در شهرهای بزرگ سراسر کشور برگزار شد که این مسابقه شگفتی های جدیدی را برای افراد بیشتری به همراه داشت. در سال 2001، نور کلی، صدا، بسته بندی صحنه و اجراهای هنرهای رزمی مسابقات ووشو ساندا کینگ چینی هیجان انگیزتر، تزئینی تر و سرگرم کننده تر از سال 2000 بود. این ترکیب عالی از ورزش های رقابتی، فرهنگ مد و فیلم و تلویزیون است. هنر نقطه عطف جدیدی در توسعه صنعت ورزش. بزرگترین پیشرفت در سازماندهی مسابقات مسابقات ووشو ساندا کینگ چین در سال 2001 دعوت از بازیکنان خارجی برای تشکیل تیم رسمی برای شرکت در مسابقات عادی بود. این نشان می دهد که مفهوم بین المللی مسابقات ووشو ساندا کینگ چینی از یک ایده به واقعیت تبدیل خواهد شد. مسابقات ووشو ساندا کینگ در سال 2001 چین به شش مرحله تقسیم می شود: مسابقات مقدماتی، یک چهارم نهایی، نیمه نهایی، فینال (قهرمانی در همه سطوح)، فینال (مسابقه پادشاه)، و سوپر ساندا پادشاه. مسابقه. پادشاه ساندا در آن زمان یوان یوبائو، یک “قهرمان ابروی سفید” و “شاه پای شلاق” از BSU بود.
با یادگیری و آموزش ساندا می توان قدرت، استقامت، انعطاف پذیری، حساسیت و سایر ویژگی های افراد را پرورش داد؛ در عین حال ساندا یک ورزش مقاومتی است که می تواند ذهن افراد را توسعه دهد و بدن و ذهن افراد را به یک تمرین جامع وادار کند. با رعایت تمرین ساندا  می توانید عضلات و استخوان ها را تقویت کرده و بدن را تقویت کنید. ساندا شکلی از حرکت است که در آن دو طرف مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند، که به تمرین‌کنندگان نیاز دارد تا زمان حمله را در تمرین به درستی درک کنند، دفاع باید در جای خود باشد و ضدحمله باید به موقع باشد تا رفلکس شرطی صحیح ایجاد شود. ؛ تغییرات، بهبود تاب آوری و بهبود توانایی ضربه زدن و مبارزه، که همگی در تسلط بر مهارت های دفاع شخصی و دفاع شخصی و شکست دادن دشمن نقش دارند. با شروع یادگیری سانشو، باید درد کشیدن رباط ها را تحمل کنید، در تمرینات تهاجمی و دفاعی باید درد ضرب و شتم و جنگیدن را تحمل کنید، در مبارزه واقعی باید بر واکنش های بد روانی مانند ترس، تردید، عصبی بودن و… غلبه کنید. و بی پروایی ساندا یک ورزش بسیار تقابل‌آمیز است. تمرین‌کنندگان می‌توانند از طریق تمرین طولانی‌مدت سانشو، روحیه شجاعت، سرسختی، شوخ طبعی، قاطعیت و انعطاف‌پذیری را پرورش دهند و سپس ویژگی‌های بالغ، پایدار و مثبت را شکل دهند.
رزمی رزمی از نشاط قوی برخوردار است و تا به امروز ادامه داشته است و علاوه بر ارتباط تنگاتنگ با پیشینه اجتماعی و فرهنگی و ویژگی های خود ورزش، ارزش زینتی بالای ساختار رزمی آن نیز نقش خاصی داشته است. پراکنده در بازی نه تنها هیجان انگیز و شدید است، بلکه نبرد عقل و شجاعت است و ارزش تماشای بالایی دارد و به طور فزاینده ای توجه و علاقه مردم را به خود جلب می کند. جنگ تن به تن هنرهای رزمی چینی بیش از هزار سال پیش به ژاپن معرفی شد. امروزه، علاقه مندان به هنرهای رزمی در بسیاری از کشورها نه تنها عاشق فنون چینی تائولو هستند، بلکه سانشو را نیز دوست دارند. رقابت با بازیکنان از سراسر جهان نه تنها می تواند تبادلات بین المللی هنرهای رزمی را ترویج کند و سانشو چینی را به جهان بیاورد، بلکه درک و توسعه ورزشکاران کشورهای مختلف را افزایش می دهد و تبادلات فرهنگی بین المللی را ارتقا می بخشد.
در مواجهه با نیازهای جامعه امروزی، علاوه بر توسعه مهارت های دستگیری دشمن، دستگیری دزدی و دفاع شخصی و حفظ مهارت های کشتار تا مهارت های نظامی و پلیسی، باید مهارت های رزمی سنتی را به ارث برده و توسعه دهیم. همچنین لازم است با این روند کلی که فنون رزمی هنرهای رزمی در راستای ورزش توسعه یافته است، به دنبال فضا برای توسعه فنون رزمی آزاد در دنیای وسیع ورزش و توسعه و ایجاد هنرهای رزمی رایگان باشیم. روش های مسابقه با ویژگی های مختلف مبارزه و قوانین رقابت متفاوت. . دنیای هنرهای رزمی به دلیل تنوع در شیوه مبارزه، سرزنده تر و باشکوه تر خواهد بود. تمرین‌کنندگان هنرهای رزمی با یادگیری همزمان انواع تکنیک‌های مبارزه با دست آزاد و شرکت در مسابقات مختلف مبارزه با دست، به پیشرفت جامع‌تری دست خواهند یافت. تنها از طریق این نوع توسعه متنوع می توان تصویر کامل ووشو را به طور کامل نشان داد و توسعه کلی ووشو را ارتقا داد.

 

قوانین ساندا 
مسابقات ساندا مدرن در اواخر دهه 1970 آغاز شد و مسابقات ووشو ساندا کینگ چینی در سال 2000 به شکل کاملاً جدید ظاهر شد. همچنین قوانین اساسی برای رقابت خود دارد. امتیازدهی مسابقه ساندا کینگ بر اساس سیستم امتیازدهی کل پنج داور  است.  چهار داور طرفین سکو در  هر بازی باید امتیاز بازی را ثبت کنند و داور وسط  امتیاز را به مجری فن می‌دهد. امتیازات ثبت شده برای هر داور خط شمارش می شود و در پایان مسابقه، ورزشکاری که توسط اکثریت داوران کنار برنده شده است و در نهایت با بالا رفتن راکت سر داور، برنده اعلام می شود. لازم به ذکر است که به هر داور به صورت مستقل امتیازی تعلق می گیرد و نمی توان مجموع امتیازات سه داور جانبی را برای تعیین نتیجه جمع کرد. در مسابقات ساندا ورزشکاران میتوانند  از حرکات تهاجمی و دفاعی آموزشگاه های رزمی مختلف از جمله بوکس،ضربه  پا،و کشتی . استفاده کنند و از حریف خود امتیاز گیری کنند                   

unnamed 1 (سایت کیسه بوکس)

 

 unnamed 4 (سایت کیسه بوکس)

درباره محمد خوئینی

سلام! من محمد خوئینی هستم، از اونجایی که من چندین سال سابقه در رشته های رزمی (ووشو) دارم، این فروشگاه برای من یک فرصت عالی بوده تا تجربیات و دانش خودم رو در این زمینه به کار ببرم. من از کودکی علاقه زیادی به رزمی داشتم و به همین دلیل وارد این رشته شدم. از آن زمان تاکنون، تجربیات زیادی در این زمینه کسب کردم و اینجاست که تصمیم گرفتم که این تجربیات رو با دیگران به اشتراک بذارم. هر گونه پیشنهاد یا انتقادی که داشتید را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم بهبود و پیشرفت خود را ادامه دهیم. با تشکر از همه شما که این متن را مطالعه می‌کنید و از حمایت و همراهی‌تان. به امید دیدار در فروشگاه "کیسه بوکس"!

3 نظر در “معرفی ووشو ساندا

 1. حمید بیگدلو گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

 2. حمید بیگدلو گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون لطفاً در مورد تالو هم مطلب بزارین

  1. mohammad khoeini گفت:

   سلام وقت بخیر بله در اولین فرصت مقاله ای راجب تالو هم توی سایت آپلود میشه ممنون که توجه میکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *